Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik Sürüş Teknikleri kişilerin özel ya da firma araçlarını daha ekonomik bir şekilde kullanmasını kapsar. Ekonomik Sürüş yalnızca içerisinde yakıt ekonomisini değil bakım masraflarını da kapsamaktadır.

 

Ekonomik Sürüş Teknikleri, otomobil, hafif ticari, ticari, otobüs ve ağır vasıta sürücüleri için geliştirilen bir eğitimdir.

 
AMAÇ
Ekonomik Sürüş Teknikleri eğitimleri ile şirketlerde % 20 oranına kadar yakıt ekonomisi ve servis masraflarında tasarruf amaçlanmaktadır.
 
YÖNTEM
 Ekonomik Sürüş Teknikleri eğitimine katılacak olan katılımcılar öncelikle teorik eğitime tabi tutulurlar, ardından eğitmen eşliğinde birebir olarak gerçek trafik koşullarında uygulanması gereken doğrular konuşulur ve yanlışlar gözlemlenerek düzeltilir, doğru bilgilerle tazelenir. Ayrıca kişilerin sürüş beceri ve alışkanlıkları raporlanır.
 
FAYDA
 Ekonomik Sürüş Teknikleri eğitimleri ile şirketlerde % 20 oranına kadar yakıt ekonomisi ve servis masraflarında tasarruf amaçlanmaktadır.
 
ŞARTLAR
Eğitime katılacak kişilerin ehliyetli ve trafiğe çıkacak düzeyde sürüş becerisine hakim olması gerekmektedir.
 
- Her sürücü kendi kullandığı araçla ya da muadil bir araçla eğitime katılmalıdır.
 
- Her bir grupta maksimum 14 katılımcı yer almalıdır.
 
SÜRE
Ekonomik Sürüş Teknikleri bir (1) gün sürmektedir.
 
YER
Teorik anlatım bölümü "ileri sürüş akademisi" dersliğinde ya da eğitim aldıran firmanın temin edeceği toplantı salonlarında yapılabilir.
 
Uygulamalı bölüm ise trafikte tamamen gerçek koşullarda yapılır.
 
YENİLEME
Her yıl tekrarlanarak kişilerin belgelerinin yenilenmesi gerekmektedir.
 
BELGE
 Ekonomik Sürüş Teknikleri Sertifikası, eğitimi başarı ile tamamlayanlara verilir. Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitmenlerle verilmekte olup, Sertifika Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) onaylıdır. 

 

Güvenli Sürüş Teknikleri PDF Dökümanı