Güvenli Sürüş Teknikleri

Güvenli sürüş teknikleri, araca binmeden önceki hazırlıklar, araca bindikten sonra yapılacak hazırlıklar ve sürüş esnasında dikkat edilecek hususlarla birlikte aracı güvenli bir şekilde kullanmayı sağlayan konuları içerir. Güvenli sürüşün yanı sıra Defansif Sürüşüde kapsayan bu eğitimde savunmacı ve öngörülü bir sürüş sergileyerek diğer sürücülerin yaptığı hatalarında tolere edilmesi sağlanır.

 

Güvenli ve Defansif sürüş teknikleri, otomobil, hafif ticari, ticari, otobüs ve ağır vasıta sürücüleri için geliştirilen bir eğitimdir.

 
AMAÇ
Güvenli sürüş teknikleri eğitimi ile ön görülü araç kullanma becerisini geliştirmek, trafikte güvenli araç kullanmanın yanı sıra diğer sürücüler, yayalar, hava ve yol şartlarının yaratabileceği olumsuz durumları da önceden fark ederek riske düşmeden sürüş yapmak.
 
YÖNTEM
 Güvenli ve Defansif Sürüş Teknikleri eğitimine katılacak olan katılımcılar öncelikle teorik eğitime tabi tutulurlar, ardından eğitmen eşliğinde birebir olarak gerçek trafik koşullarında yoldaki risk ve olası tehlikeleri bizzat deneyimlenerek kişilerin sürüş beceri ve alışkanlıkları raporlanır.
 
FAYDA
 Sürücüler trafikte ki risklere karşı daha hazırlıklı olarak emniyetli sürüş gerçekleştirirler ve bu sayede kişiler ya da kurumlar maddi manevi zarar risklerini minimuma indirirler.
 
ŞARTLAR
Eğitime katılacak kişilerin ehliyetli ve trafiğe çıkacak düzeyde sürüş becerisine hakim olması gerekmektedir.
 
- Her sürücü kendi kullandığı araçla ya da muadil bir araçla eğitime katılmalıdır.
 
- Her bir grupta maksimum 14 katılımcı yer almalıdır.
 
SÜRE
Güvenli ve Defansif Sürüş Teknikleri bir (1) gün sürmektedir.
 
YER
Teorik anlatım bölümü "ileri sürüş akademisi" dersliğinde ya da eğitim aldıran firmanın temin edeceği toplantı salonlarında yapılabilir.
 
Uygulamalı bölüm ise trafikte tamamen gerçek koşullarda yapılır.
 
YENİLEME
Her yıl tekrarlanarak kişilerin belgelerinin yenilenmesi gerekmektedir.
 
BELGE
 Güvenli Sürüş Teknikleri Sertifikası eğitimi başarı ile tamamlayanlara verilir. Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitmenlerle verilmekte olup, Sertifika Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) onaylıdır. 

 

Güvenli Sürüş Teknikleri PDF Dökümanı