İleri Sürüş Teknikleri

Bireysel olarak sürüşünü geliştirmek isteyenler ya da Ambulans sürücülüğü, İtfaiye vb. mesleki alanlarda çalışmak isteyenlerin alabileceği ileri sürüş teknikleri eğitimleri sürücülerin kendi ve araçlarının üst limitlerini öğrenmelerini ve daha performanslı araç kullanmalarıyla birlikte sürüş güvenliğinide sağlayabilecekleri sürüş teknikleridir. Eğitim, Güvenli Sürüş Teknikleri ve İleri Sürüş Teknikleri olarak iki farklı eğitimi barındırmaktadır.

 

İleri Sürüş Teknikleri eğitimleri, otomobil, hafif ticari ve ticari araçlar ile verilebilmektedir.

 
AMAÇ
Güvenli sürüş teknikleri eğitimi ile ön görülü araç kullanma becerisini geliştirmek, trafikte güvenli araç kullanmanın yanı sıra diğer sürücüler, yayalar, hava ve yol şartlarının yaratabileceği olumsuz durumları da önceden fark ederek riske düşmeden sürüş yapmak. Gereken durumlarda performanslı araç kullanımı gerçekleştirmek için doğru teknik ve tepkileri 
 
YÖNTEM
 İleri Sürüş Teknikleri eğitimine katılacak olan katılımcılar öncelikle teorik eğitime tabi tutulurlar, ardından eğitmen eşliğinde birebir olarak gerçek trafik koşullarında yoldaki risk ve olası tehlikeleri bizzat deneyimlenerek kişilerin sürüş beceri ve alışkanlıkları raporlanır.
 
FAYDA
 Sürücüler trafikte ki risklere karşı daha hazırlıklı olarak emniyetli sürüş gerçekleştirirler ve bu sayede kişiler ya da kurumlar maddi manevi zarar risklerini minimuma indirirler. Acil durumlarda ise aracı verimli, performanslı ve daha güvenli sürüş gerçekleştirebilirler.
 
ŞARTLAR
Eğitime katılacak kişilerin ehliyetli ve trafiğe çıkacak düzeyde sürüş becerisine hakim olması gerekmektedir.
 
- Her sürücü kendi kullandığı araçla ya da muadil bir araçla eğitime katılmalıdır.
 
- Her bir grupta maksimum 14 katılımcı yer almalıdır.
 
SÜRE
İleri Sürüş Teknikleri bir (1) gün sürmektedir.
 
YER
Teorik anlatım bölümü "ileri sürüş akademisi" dersliğinde ya da eğitim aldıran firmanın temin edeceği toplantı salonlarında yapılabilir.
 
Uygulamalı bölüm ise trafikte tamamen gerçek koşullarda yapılır.
 
YENİLEME
Her yıl tekrarlanarak kişilerin belgelerinin yenilenmesi gerekmektedir.
 
BELGE
 İleri Sürüş Teknikleri Sertifikası eğitimi başarı ile tamamlayanlara verilir. Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitmenlerle verilmekte olup, Sertifika Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) onaylıdır.