Off Road Sürüş Teknikleri

...

 

Off Road sürüş teknikleri eğitimi 4x4 ve 4x2 arazi araçları için hazırlanmıştır.

AMAÇ
Off Road Sürüş Teknikleri eğitimi ile gerek özel geziler gerekse iş sebebiyle kırsal alan ve arazilerde araç kullanmayı amaçlayan kişilerin doğru teknikler öğrenerek güvenli şekilde araç kullanması amaçlanmaktadır.
 
YÖNTEM
 Off Road Sürüş Teknikleri eğitimine katılacak olan katılımcılar öncelikle teorik eğitime tabi tutulurlar, ardından eğitmen eşliğinde birebir olarak gerçek arazi koşullarında pratik yapılır, risk, tehlike ve teknikler üzerinde konuşularak sürücülerin sürüş beceri ve alışkanlıkları raporlanır.
 
FAYDA
 Eğitime katılan sürücüler arazi koşullarında güvenli ve ekonomik araç kullanma becerisini kazanır, zaman ve paradan tasarruf sağlanır.
 
ŞARTLAR
Eğitime katılacak kişilerin ehliyetli ve trafiğe çıkacak düzeyde sürüş becerisine hakim olması gerekmektedir.
 
- Her sürücü kendi kullandığı araçla ya da muadil bir araçla eğitime katılmalıdır.
 
- Her bir grupta maksimum 8 katılımcı yer almalıdır.
 
SÜRE
Off Road Sürüş Teknikleri bir (1) gün sürmektedir.
 
YER
Teorik anlatım bölümü "ileri sürüş akademisi" dersliğinde ya da eğitim aldıran firmanın temin edeceği toplantı salonlarında yapılabilir.
 
Uygulamalı bölüm ise trafikte tamamen gerçek koşullarda yapılır.
 
YENİLEME
Her yıl tekrarlanarak kişilerin belgelerinin yenilenmesi gerekmektedir.
 
BELGE
 Off Road Sürüş Teknikleri Sertifikası eğitimi başarı ile tamamlayanlara verilir. Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitmenlerle verilmekte olup, Sertifika Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) onaylıdır. 

 

Güvenli Sürüş Teknikleri PDF Dökümanı